High Visibility

Meet the Team

Senior Leadership Team

Miss P. Page

Acting Headteacher

Miss H. Daniels

Deputy Headteacher

Miss L. Chatterton

Assistant Headteacher
Oversight of Phase 1

Mrs C. Rumbles

Assistant Headteacher
Oversight of Phase 2

Mr C. Petrie

Assistant Headteacher
Oversight of Phase 3 and 4

Mrs R. Mason

Business and Operations Leader

School Administration

Mr A. Epton-Smith

Personal Assistant to Headteacher

Mrs C. Peck

Admin Assistant to the Leadership Team.

Mrs H.Pearce

Finance Manager

Mrs L. Burrows

Admissions and Administration Officer

Mrs K. Hamilton

Administrator

Miss Z. Clark

Clerical Assistant

Inclusion Team

Mrs A. Wright

Inclusion Lead

Mrs E. Krystonosic

Safeguarding Officer

Mrs L. Lowe

Family Support Officer

Mrs S. Collins

Inclusion Officer

Site Team

Mr M. Redman

Site Manager

Mr D. Collins

Assistant Site Manager

 

 

Mrs S. Sutterby

Premises Assistant 

Sports, Arts and Creativity Team

Mr S. Collins

Sports, Arts and Creativity Team Leader

Mrs H. Yeeles

Music Specialist

Miss S. Richardson

Arts Specialist

Louise Garwood

....

Miss C. Brown

Multi Academy Trust Dance Specialist

Mrs F.Baverstock

Forest School Specialist

Mrs S. Polson

Forest School Specialist

Mrs J. Mitchell

Forest School Assistant

Lunchtime Team

 

Mrs J.Mitchell

Senior Lunchtime Leader

Mrs D.Thompson

Lunchtime Leader

Miss L.Benge

Lunchtime Premises Assistant

Mrs E. Double

Lunchtime Premises Assistant

Mrs S.Sutterby

Premises Assistant

Teaching Staff

Nursery Staff

Mrs M. Bull

Nursery Manager

Ms C. Dainty

Support Staff

Mrs V. Palugova 

Support Staff

Miss R. Lui 

Support Staff

Ms A. Evans 

Support Staff

Ms D. Cole

Support Staff

Ms G. Willson

Support Staff

Reception Teachers

Miss M. Stevens

Class Teacher
London Class

Miss Z.Bibi

Class Teacher
Cardiff Class

Miss E.Cranwell

Class Teacher
Edinburgh Class

Reception Support Staff

Mrs L.Musson

Miss D.Jones

Ms L.Jenkins

Year 1 Teachers

Miss K.Murdoch 

(Monday /Tuesday/ Wednesday)
Class Teacher
Berlin Class

Mrs M.Woodward

(Thursday /Friday)
Berlin Class

Miss R.Gordon

Class Teacher
Paris Class

Miss Y. Tacticos

Class Teacher
Madrid Class

Year 1 Support Staff

Mrs S Pearson

Ms N.Denny

Year 2 Teachers

Mrs K. Bedford

Class Teacher
Dublin Class

Miss L.Onyett

Class Teacher
Rome Class

Miss E.Jacobs

Class Teacher
Lisbon Class

Year 2 Support Staff

Mrs H.Andresen

Year 3 Teachers

Mrs D. Sarkission


Copenhagen Class

Mrs H.George

Class Teacher
Copenhagen Class

Mr R.Boughton

Class Teacher
Prague Class

Mr N. Coaten

Class Teacher
Athens Class

Year 3 Support Staff

 

Miss A.Morris

Miss M.Perry

Year 4 Teachers

Mrs L Buckman 

(Monday /Tuesday)
Class Teacher
New Dehli Class

Mrs S Polson

(Wednesday/Thursday /Friday)
New Dehli Class

Miss K. Gallagher

Class Teacher
Beijing Class

Mr A Knightley

Class Teacher
Tokyo Class

Year 4 Support Staff

 

Mrs A.Ingram

Mrs J.MItchell

Mrs S.Collins

Year 5 Teachers

Mrs M Clements

Class Teacher
Cairo Class
4 days

Mrs S. Underwood

Class Teacher

Cairo Class

1 day

Miss N. Evans

Class Teacher
Capetown Class

Mr M. Allsebrook

Class Teacher
Brasillia Class

Year 5 Support Staff

 

Mrs S. Underwood

Mrs S Nanji

Mrs K. Morris

Year 6 Teachers 

 

Miss M.Roberts

Class Teacher
Moscow Class

Mrs S Fogarty-Slack

Class Teacher
(Year 6 Lead)
Washington Class

Miss E.Roach

Canberra Class

Miss L.Clark

Kingston Class

Year 6 Support Staff

Mrs L.Bloodworth

Mrs N.Reynolds

Mr A.Wilson

Miss G.Pettrey

Mrs J.Mitchell